Softshell - co to jest, jakie ma właściwości?
Softshell - co to jest, jakie ma właściwości?

Softshell - co to jest?

Softshell jest popularnym materiałem do produkcji odzieży przeznaczonej do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Softshell to z założenia ubranie, które od wewnątrz wykończone jest polarem, który zapewnia odpowiednie ogrzanie organizmu. Natomiast zewnętrzną część softshell'u stanowi poliester, którego zadaniem jest ochrona użytkownika przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr. W pierwotnym założeniu miało być to ubranie bez membrany, które miało charakteryzować doskonałą oddychalnością. Z czasem jednak zaczęto produkować materiały softshellowe z wbudowaną membraną. Model membranowy to swego rodzaju kompromis i połączenie odzieży softshell z hardshell'em. Kurtka softshell powina być dobrze dopasowana do sylwetki, a materiał powinien być elastyczny i rozciągliwy. Najlepiej pod tego typu odzież wkładać możliwie jak najmniej warstw. Zapewni to pożądaną oddychalność. 

Producenci outdoorowej odzieży stworzyli również softshell w wersji hybrydowej. Wersja hybrydowa spełnia warunki klasycznego softshella, a ponadto w wybranych miejscach wyposażona jest w membranę. Membrana została umieszczona w miejscach które bywają najbardziej narażona na działanie wiatru oraz deszczu. 

Czy softshell jest nieprzemakalny?

Kurtki softshell są połączeniem polaru i materiału wodoodpornego. Tak więc dobrze wykonany softshell wyposażony w membranę nie jest produktem, który przemaka. Dzięki oddychającemu materiałowi softshell świetnie nadaje się do uprawiania sportu na świeżym powietrzu, także podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Dodatkowo dzięki dobrej wentylacji zapewnia prawidłowe odprowadzanie ciepła i pary wodnej. Softshell jest więc świetnym rozwiązaniem na wypadek gwałtowej ulewy w letni dzień. 

Modele, które nie są wyposażone w membranę cechują się niższą wodoodpornością. Są one jednak zazwyczaj pokryte impregnacją DWR przez co w pewnym stopniu chronią przed wodą i wilgocią. 

Jak ciepły jest softshell?

To jak ciepły będzie wybrany przez nas softshell zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego jakiej grubości on będzie, jak i z jakich materiałów zostanie wykonany. Im grubsza tkanina tym lepiej zabezpiecza przed chłodem. Warto zwrócić uwagę, czy dany softshell posiada podszewkę wykonaną z polaru, która znacząco ociepla produkt. Znajomość gramatury danego modelu softshell pomoże nam określić jego grubość. Softshell to element odzieży termoaktywnej. Warto więc do tego typu kurtki dobrać termoaktywną bieliznę i spodnie. Zapewni to lepszy przepływ ciepła i odprowadzenie potu. 

Softshell'owy rynek jest obecnie tak bogaty, że z pewnością każdy konsument znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Producenci oferują modele od bardzo cienkich, po naprawdę grube i ciepłe. Cienki softshell sprawdzi się podczas aktywności fizycznej w ciepły, pogodny dzień. Grubsze modele natomiast świetnie sprawdzą się podczas uprawiania narciarstwa zjazdowego. 

Jak prać softshell?

Odzież typu softshell nie jest odzieżą, która bezpośrednio styka się z potliwymi częściami ciała. Dlatego więc, nie wymaga częstego prania. Oczywistością jest jednak, że od czasu do czasu odzież zewnętrzną należy również odświeżyć. Zaleca się aby produkty softshell'owe prać osobno lub z małą ilością odzieży. Temperatura prania nie powinna jednak wynosić więcej niż 30-40 stopni. Przede wszystkim należy zapoznać się z zaleceniami producenta odzieży odnośnie prania i czyszczenia produktu i stosować się do nich. W przypadku dostosowania się do zaleceń z metki, prawdopodobieństwo zniszczenia softshellu podczas prania jest minimalne. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl