Naszywki Policja

Naszywki policyjne

Policja – często mamy różne skojarzenia z tym słowem: pozytywne, bądź negatywne. Policjanci kojarzą nam się z obrońcami Państwa, strażnikami porządku publicznego, pomocnikami ludzi najbardziej potrzebujących, którzy zatroszczą się o każdego, z osobami, które zabezpieczają ważne wydarzenia, dbają o bezpieczeństwo ludzi i mienia. W niektórych sytuacjach Policja kieruje i nadzoruje służby ratownicze na poziomach operacyjnych. Bezpośrednim organem nadzorującym pracę tej formacji jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a wszystkie regulacje prawne, łącznie z zasadami umundurowania, zawarte są w Ustawie o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku. Policja jest formacją mundurową i uzbrojoną i jak większość z obywateli dobrze wie — różni policjanci działają w różnych strukturach. Ale kto jest kim? Jak można ich rozpoznać? Na to pytanie możemy bardzo szybko odpowiedzieć. Wystarczy tylko spojrzeć na szczegóły munduru, jakim są naszywki policyjne.

Jednostkę rozpoznasz po insygni policyjnej

Naszywki, czy insygnia policyjne mogą nam odpowiedzieć na pytanie, z jakiej jednostki jest dany Policjant. Często na rękawie munduru policjanta możemy zobaczyć taki emblemat i jeśli się dokładnie przyjrzymy — możemy doczytać, jaka to jednostka. Co więcej, warto spojrzeć na pagony. Wtedy możemy nawet poznać stopień funkcjonariusza. W zależności od wypracowanych lat służby funkcjonariusze Policji wchodzą w składy różnych Korpusów Policji. I tak poprzez naszywkę policyjną możemy wyróżnić następujące korpusy: szeregowych Policji, podoficerów Policji, aspirantów Policji, oficerów młodszych Policji, oficerów starszych Policji i Generałów Policji. Każdy ze stopni charakteryzuję się odmienną naszywką policyjną. Możemy zauważyć belki, krokiewki, gwiazdki, nawet w różnych połączeniach. Pamiętajmy, że stopnie są oznaczane przez białe elementy na granatowym tle. Jeśli nie możemy dostrzec stopnia na pagonie, pomocna nam będzie furażerka lub inne nakrycie głowy, ponieważ i tam możemy dopatrzeć się stopnia. Naszywki policyjne umieszczone na lewej piersi munduru, nad kieszenią, zawierają pierwszą literę imienia i nazwisko funkcjonariusza. Kolejną rzeczą, która może nam pomóc w rozpoznaniu funkcjonariusza, jest naszywka policyjna. W naszym sklepie znajdziesz również imiennik policyjny na mundur.

Oddziały policyjne a oznaczenia

Policja charakteryzuje się następującymi rodzajami służb i ich oznaczeniami: Oddziały prewencji, które można rozpoznać po insygniach “tarczy”; Służba Sądowa – litera S; Służba Logistyczna – litera L; Służba Ruchu Drogowego – litera R; Służba Prewencyjna – litera P; Służba Kryminalna – symbol paragrafu. Pamiętajmy jednak, że lista ta nie jest zamknięta, ponieważ w wyjątkowych sytuacjach i uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Policji może powołać do istnienia kolejne rodzaje służb.

Naszywka policyjna na gabardynie

Naszywki insygnia policyjne możemy znaleźć między innymi na kołnierzu gabardyny policyjnej. Jak one wyglądają? Są w kształcie rombu o białym polu, w środku jest mniejszy romb w granatowym kolorze. Następnie możemy dostrzec czerwony okrąg, a w nim białe pole, na którym umieszczony jest granatowy znak – w zależności od rodzaju służby. Pamiętajmy, że Policja to nie tylko ludzie. W służbie możemy spotkać także zwierzęta – psy policyjne i konie policyjne. One również mogą posiadać na elementach swojego wyposażenia naszywkę z napisem “POLICJA”.

Jak każda formacja mundurowa, tak i Policja posługuje się znakami identyfikacyjnymi, które pozwalają zwykłym obywatelom określić, kim jest dany funkcjonariusz, jaką służbę pełni i jaki ma stopień. Jest do bardzo ważne i istotne dla obywateli w dzisiejszych czasach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl